V loňském roce v květnu jste mohli zaznamenat, že se na facebookovém profilu Amatérské meteorologické společnosti objevil příspěvek o „nově vzniklém“ projektu HOP – Halo Observation Project. Dovolte mi tedy abych vás s tímto projektem seznámil a přiblížil, co je jeho cílem a jak to celé začalo. 

Nejprve trocha historie

V roce 2004 vznikl nápad založit projekt na pozorování halových jevů (původní název byl Halo Observe Project, později přejmenovaný na Halo Observation Project), který se naplno rozběhl v roce následujícím pod hlavičkou ČAS (Česká Astronomická Společnost), pod kterou spadají i stránky ukazy.astro.cz. V témže roce (2005) byl založen i web projektu, kam se do databáze zapisovala jednotlivá pozorování. Vedoucím projektu se stal Patrik Trnčák, kterého v pozdějších letech vystřídal Martin Popek (ano ten, který je v dnešní době špičkou co se týká pozorování TLE). V roce 2006 se uskutečnil první sraz členů projektu. Martin Popek a Patrik Trnčák se poté vydali na mezinárodní setkání pozorovatelů halových jevů do Finska, kde potkali odborníky ze zahraničí a načerpali spoustu zkušeností. V roce 2008 se přidalo mnoho dalších členů, včetně mě a Matěje Gréka, a také proběhl druhý sraz, kterého jsem se účastnil i já. Rok 2009 přinesl útlum v počtu pozorování a záznamů, ale proběhl třetí a poslední sraz pozorovatelů a to v západočeských Velharticích. 

Stěžejním výtvorem projektu byl kromě databáze pozorování také zpravodaj Parhelium (latinský výraz pro vedlejší slunce), který vycházel pravidelně až do roku 2008. 

Od roku 2009 jsem převzal Parhelium já, ale stalo se to, co nikdo nechtěl, a to, že v roce 2010 se z různých důvodů HOP rozpadl. Poslední číslo zpravodaje vyšlo v únoru roku 2014. 

Poté jsem se rozhodl zpravodaj ukončit a místo toho v následujících letech vyšlo několik článků na webu AMS s názvem Optická sklizeň, ve kterých tvořily převážnou část obsahu právě pozorování halových jevů.

Rok 2020 – Restart po 10 letech

Myšlenka na obnovení projektu HOP ve mně dřímala už delší dobu, ale teprve loni v květnu jsem se konečně odhodlal a založil stránku na Facebooku s názvem HOP – Halo Observation Project s cílem onen mrtvý projekt opět oživit. S pomocí dalších lidí (Matěj Grék a Miloslav Staněk) se to podařilo a ještě během května přibylo několik pozorování. 

Kvůli projektu HOP jsem i přestavěl své staré stránky (ukazy.estranky.cz), které jsou zatím v rozpracované verzi a budou doplňovány postupně. Nevýhodou je, že se na nich nedá udělat databáze a formulář pro vkládání pozorování halových jevů. To bude i nadále řešeno pomocí oné facebookové stránky, protože ve skupinách o počasí (Amatérská meteorologie pro veřejnost a Meteo CZ/SK) se příspěvky s halovými jevy velmi rychle ztratí. Proto bude naše stránka takovým sběrným místem. Toto řešení je zatím dočasné, neboť je v budoucnu plán na vytvoření stránky projektu na samotném webu AMS. 

Jak je možno do projektu přispět?

Na naší fb stránce je několik možností, buď pozorování zaslat do soukromé zprávy přes messenger, nebo vložit přímo na zeď stránky, kde se pak zobrazí v sekci KOMUNITA. 

Důležitými údaji pro nás jsou místo, čas a datum pozorování, jméno pozorovatele, dále je vhodné připojit fotografie jevu, (pokud jsou k dispozici) a případně krátký popis toho, co bylo k vidění. Dobré je ještě v případě podezření na vzácné jevy zanechat kontakt (nejlépe email) kvůli případným dalším instrukcím (zaslání originálních souborů fotografií a podobně). 

V budoucnu by toto mělo být součástí formuláře pro vkládání pozorování do projektu, nejlépe bez nutnosti registrace pozorovatele. Získaná pozorování by se ukládala do databáze jak tomu bylo v původním projektu HOP. 

Za tým HOP Jiří Kaňovský.