Dne 28. 7. 2005 se v odpoledních hodinách začaly tvořit bouřky z tepla. První fotka byla zhotovena mobilním telefonem ještě na ruzyňském letišti.

Na základě zhodnocení situace jsme podnikli výjezd. Nejdříve jsme udělali krátkou zastávku „na rovinách“ nad Brandýskem, kde jsme se poradili a rozhodli se přesunout na lépe situované místo mezi obcemi Studeněves a Přelíc. Dorazili jsme na vybrané místo, kde jsme zjistili nepříjemnou skutečnost. Naše pozorovací místo obsadili včelaři úly. Po zvážení neočekávaných rizik jsme se urychleně odebrali na záložní stanoviště u blízkého slánského letiště.

Zde jsme se zdrželi cca 2 hodiny. Fotili jsme vyvíjející se kupovitou oblačnost v okolí. Na první fotce je slabá bouřka severovýchodně, která nás předtím minula. Viděli jsme několik ojedinělých blesků. Na následujících třech fotkách je zobrazen poněkud kýčovitý vývoj oblačnosti.

     

Po našem návratu jsme zaznamenali ještě dvě bouřky. První přešla přímo přes naší obec a byla doprovázena velkými kapkami deště a několika blesky. Později bylo dokonce možné z Brandýsku-Olšan vidět oblaky mamma.

   

Stejně jako předchozí bouřku jsme i tuto pozorovali ze dvou nezávislých stanovišť. Jednalo se o velmi vzdálenou bouřku, která se projevovala na Strakonicku (cca 85 km vzdušnou čarou). Tato bouřka způsobila intenzivní krupobití a downburst. (zdroj: průzkum ČHMÚ) Jedinou zvláštnost, jakou jsme zaznamenali my, byly opět oblaky mamma.

    

Následující snímek ukazuje situaci v 19 hodin SELČ. Na obrázku jsou patrné obě bouřky – jedna východně od Brandýska (zvýrazněn křížkem), druhá u Strakonic. Snímek byl převzat z radarového oddělení ČHMÚ.


Související odkazy:

Oblaky mamma nad Olšany – vysvětlení, co jsou to mamma
Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
Co to jsou downbursty a microbursty? – článek na ČHMÚ
Bouřky na zvlněné studené frontě ve dnech 27. – 31. července 2005 – článek Tomáše Prouzy