T. Chlíbec – 1. 6. 2016

Odcházející bouřka proti slunci - autor: Tomáš Chlíbec  Odcházející bouřka proti slunci - autor: Tomáš Chlíbec  Úžasný západ slunce přes srážky - autor: Tomáš Chlíbec

CG po západu slunce s hradem Hazmburk - autor: Tomáš Chlíbec


J. Drahokoupil

Bouřky 1. 6. – Brno-Líšeň

Jak skončil květen poměrně pozitivně co se četnosti bouřek týče, tak i začátek června se snažil nezůstat pozadu a nabídl podobnou porci dní s bouřkou…

Bohužel mi do lovu bouřek trochu zasáhly několikadenní služební cesty do Brna, ale i v přechodném místě pobytu se dalo něco vidět. Hned prvního června jsme se s kolegou vydali po práci na blízký kopeček s kaplí, odkud je celkem obstojný výhled do okolní krajiny. Přeháňky a převážně slabé bouřky postupovaly od jihovýchodu a kolega spoléhal na mé zkušenosti, že nezmokneme :-). Na vyhlídce jsme se tedy moc neohřáli a po pár fotkách jsme už zase rychlým krokem šlapali zpět k hotelu, abychom se vyhnuli dešti a případné bouřce, která nám „bublala“ za zády. Na kartě tedy zatím jen jeden obstojný pileus, ale teď byl čas přitvrdit a vytáhnout triggera…

Pileus na konvektivní věži - autor: Jan Drahokoupil  Cumulonimbus - autor: Jan Drahokoupil

… Bouřka šla prakticky před oknem pokoje, a tak jsem vyndal techniku tak napůl na balkon, tak akorát, aby nepršelo ani na techniku ani do pokoje. Jenže jak to tak bývá, nakonec z toho nic kromě docela prudkého deště nebylo. Na závěr se aspoň ukázala docela výrazná dvojitá duha. Pak mě ale napadlo vyzkoušet i něco, co jsem dosud nikdy nedělal… Nízké Slunce silně svítilo skrz srážky, a tak jsem zamířil opačným směrem, než je obvyklé a pokusil jsem se o zaznamenání duhy 3. či 4 řádu. Podmínky byly podle našich „optických expertů“, kteří mi poté zpětně pomáhali s analýzou fotek, dobré, ale zmiňované vzácné duhy se ani po výrazných úpravách fotek neobjevily. Škoda, tak snad někdy příště… ještě že má aspoň člověk techniku, která vydrží trochu toho deště :-).

Intenzivní déšť v protisvětle - autor: Jan Drahokoupil  Dvojitá duha - autor: Jan Drahokoupil  Pokus o zachycení terciální duhy - autor: Jan Drahokoupil

Bouřka 2. 6. – Třebusice, okr. Kladno

Po návratu z Brna se bouřky naštěstí objevily i poblíž mé domoviny, takže jsem se mohl ve večerních hodinách vydat k sousední obci Třebusice na velmi oblíbené místo, odkud jsem se jal pozorovat přicházející konvektivní oblačnost putující opět od jihovýchodu. Co se zpočátku jevilo jako nevýrazná a slabá bouřka, se za chvíli ukázalo jako docela fotogenická oblačnost. Bohužel, blesků bylo opravdu pomálu, a tak jsem bědoval nad nastalou situací… kdyby se bývalo blýskalo, když jsem měl vše připravené, to by byly fotky… Tak aspoň že bouřka ukázala svou druhou tvář… a tou byla poměrně dramatická základna, která se vytvořila tak nějak nečekaně a ani na timelapse nebyl čas, což byla škoda, protože by mě zajímala dynamika vývoje…

Celkový pohled na bouři - autor: Jan Drahokoupil

  Poměrně dramaticky vyhlížející bouřka - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil

Když se bouřka dostala skoro nade mě a už se nedalo fotit (kromě jednoho CGčka z okna auta), tak jádro zesílilo a do auta začaly cinkat malé kroupy. Jak bouřka přešla, přejel jsem za ní a na Rovinách nad Brandýskem jsem našel hromádky malých krup, které měly max. do půl centimetru.

5mm kroupy - autor: Jan Drahokoupil

Bouřky 5. a 6. 6. – Třebusice a Brandýsek, okr. Kladno

Po návratu z bouřkového semináře v Orlických horách, kde jsme sice kolem sebe občas pozorovali nějakou konvektivní aktivitu, ale nic, co by se dalo nějak rozumně zaznamenat, jsme se hned v neděli 5. června odpoledne vydali s Michalem Janouškem na první společný výjezd. Nejprve jsme se zastavili u Třebusic na klasickém místě a vyfotili si docela pohlednou kovadlinu na severu. Vzápětí jsme se rozhodli jí vydat vstříc na kolizním kurzu a pokračovali jsme za Slaný, jenže vývoj bouřky nebyl příznivý a spíše utíkal směrem do Německa, než aby šel k jihozápadu jako toho dne převážná většina oblačnosti.

Cb nad Litoměřicemi - autor: Jan Drahokoupil

Tak jsme nakonec skončili až nad obcí Slavětín na Lounsku, kde jsme aspoň objevili nový krásný výhled na Středohoří. Poté jsme se pomalu vydali zpět ke slanému, ale neopomněli jsme se zastavit u Zkamenělého pastýře – klobuckého menhiru, kde jsme chvíli pozorovali další oblačnost až kdesi u Krkonoš, kterak vyprodukovala nějaký ten přestřelující vrchol.

Vzdálený Cb v Severních Čechách s přestřelujícím vrcholem - autor: Jan Drahokoupil

Ještě téhož dne večer mě vytáhla ven další oblačnost, která byla opět velmi vzdálená mému místu pozorování, ale i tak se na to dalo dívat… Nejprve bouřka na jihu v Pošumaví, která byla vzdušnou čarou prakticky 100km vzdálená, nabízela pohled na povedenou kovadlinu, a poté jsem svou pozornost obrátil pro změnu k severu, kde byla slábnoucí bouřka na Českolipsku, která ke mě nechtěla přijít a musela 3x umřít, než definitivně chcípla :-)).

Podvečerní kovadlina na jihu - autor: Jan Drahokoupil  Večerní konvekce nad Středohořím - autor: Jan Drahokoupil

O den později – 6. 6. jsem se vydal na krátký lov ihned po práci, kdy se udělala severovýchodně od Brandýska slabá bouřka, která postupovala na JZ, tedy k nám. Než však došla nad Brandýsek, tak klasicky umřela, aniž by předvedla nějaké bleskové představení.

Vznikající bouřka - autor: Jan Drahokoupil

Co jsem však nečekal a co se opravdu povedlo, bylo, že kolem vznikající a zase zanikající bouřky bylo docela rušno… v rozmezí 20-ti minut jsem zpozoroval 2 horseshoe funnely, přičemž ten druhý byl i docela blízko a byl docela pěkný. Jen je škoda, že byl nevhodně orientovaný a prakticky proti Slunci, ale i tak to byla pěkná podívaná. Oba jevy trvaly každý tak 2 až 3 minuty.

Horseshoe funnel I - autor: Jan Drahokoupil  Horseshoe funnel II - autor: Jan Drahokoupil


D. Müllerová

Bouřky 2. 6. 2016 – OC Šestka, Praha

Ten den jsem k večeru zamířila zkusit štěstí na OC Šestku. Praze se bouřky vyhýbaly a aktuálně bouřilo převážně jižně od města. Když se jedna z buněk trochu přiblížila koliznímu kurzu, sbalila jsem si plnou polní a vyrazila. Bouřka ovšem nakonec zůstala od Šestky jižně a na jejím čele jsem spatřila slabý shelf. Namířila jsem tím směrem triggera, že ho alespoň vyzkouším. Ačkoliv jsem již v této sezóně zažila bouřky i dost slušné, na triggera zatím nebyla vhodná příležitost a loňskou sezónu jsem končila s pochybnostmi o jeho správném fungování, což nakonec mohlo být jen slabou baterií.

Vzdálený slabý shelf - autor: Dagmar Müllerová

Nyní trigger párkrát něco vzal, ale ani v reálu a ani na fotkách nebylo vidět nic. Bouřka byla příliš daleko a světla bylo příliš. Přistoupil ke mě jakýsi muž také s fotoaparátem a dali jsme se do řeči. Dozvěděla jsem se, že kdysi k nám do fóra také něco přispíval a zde byl jen na skok a cestou ho zaujala stejná bouřka. Najedou jsem si všimla, že se z oblaku východně od obchodního centra spustily celkem výrazné srážkové pruhy. To by mohlo bliknout. Rozloučili jsme se, popřáli si hodně zdaru a já se přesunula na východní sjezd ze Šestky, který je v současnosti mimo provoz. Netrvalo dlouho a zjistila jsem, že moje obavy o fungování triggera byly zbytečné. 🙂

CG blesk nad Divokou Šárkou - autor: Dagmar Müllerová  CG blesk nad Divokou Šárkou - autor: Dagmar Müllerová

Poté ovšem začalo pršet a tak jsem se ukryla pod přístřeškem. Po přechodu již slábnoucí bouřky jsme zjistila, že nové buňky naskákaly i S-SZ od Šestky a to některé docela slušné. Přeběhla jsem tedy přes střechu obchodního centra a zamířila fotoaparátem na SZ. Bouřka se ale bohužel pohybovala směrem pryč ode mě a rychle se vzdalovala a tak už se mi na její zadní straně podařilo zachytit jen pár vzdálených blesků.

Blesk   Blesk   CG blesk na zadní straně bouřky - autor: Dagmar Müllerová


J. Džugan

Bouřky 6. 6. 2016 – Plzeň, Bory

Stejně jako v minulých dnech se i v tento den na Plzeňsku vyskytovaly bouřky. Tento den však byl jejich zásah přímý a intenzita byla ke všemu podstatně větší. Ale hezky od začátku…

Den začal jako většina předchozích. Obloha byla kalná a bylo dusno. První hluboká konvekce se však začala tvořit už po poledni. Potřeboval jsem velký rozhled, proto jsem se rozhodl pozorovat z koleje. Vracel jsem se zrovna ze školy, když severně od Plzně vznikla první výraznější buňka, která však rychle zanikla, protože dynamická podpora byla zanedbatelná. Další vývoj byl poněkud nesmělý, v okolí se rychle vytvořilo a zaniklo několik slabších buněk. Až asi v půl třetí začalo dění nabírat obrátky. Na sever od Plzně se po sobě vystřídaly hned dvě výrazné bouřky. Strukturově byly sice nevýrazné, pouze tmavá srážková bota, avšak z jader pravidelně šlehaly CG blesky. Další bouřky se záhy vytvořily východně od Plzně, v některých podle bílých odrazů padaly i kroupy. Jedno z takových jader zasáhlo městskou část Doubravka, další pak Starý Plzenec. Četné CG blesky nyní zasahovaly samotnou Plzeň. Mnoho úderů bylo vzdálených méně než 1km následované silnými hromy. S dalším vývojem se pak severní buňka nad Doubravkou rozpadla, zatímco multicela jihovýchodně od Plzně se odsunula dále k jihu. Další nové buňky se vyvíjely několik kilometrů východně, osvětleny klesajícím Sluncem. Výtok z bouřek působil zajímavě na změnu směru proudění u země a na následný vývoj kumulů západně od bouřky, která i krátkodobě rotovala, jak je vidět koncem timelapsu. Během zbytku dne ještě následovalo několik takových menších pokusů o bouřku, nic zajímavého z toho ale nevzešlo.

Zde už timelapse:

A nakonec video z celého dne:

Radarová animace postupu bouřek v Plzni a okolí dne 6. 6. 2016.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 7919.3 kB

Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=50&t=1639 – Bouřky 1.6.2016 ve fóru A.S.S.

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=50&t=1642 – Bouřky 2.6.2016 ve fóru A.S.S.

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=50&t=1646 – Bouřky 5.6.2016 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav