D. Müllerová, T. Chlíbec, K. Plšková a J. Drahokoupil – Nové Strašecí, okr. Rakovník; Líšťany, okr. Louny; Chýně, okr. Praha-západ

text: K. Plšková

Skoro se zdálo, že budu mít tento den kvůli poruše na přibližovadle smůlu. Výfuk, který na předchozím výjezdu protestoval, teď visel 10 cm nad zemí. Takže asi nikam…

Podmínky slibovaly bouřky dynamičtější a o něco málo strukturnější než v předešlý den. Už ani nevím, kdo komu volal, ale nakonec se z tohoto dne vyvinul hromadný výjezd v sestavě obvyklé pro polovinu loňské sezony – trojice Tomáš Chlíbec, Dáša Müllerová a já. Obvyklý byl i meeting point – střecha OC Šestka přibližně ve tři hodiny odpoledne. Seběhli jsme se vcelku rychle. Za necelých čtyřicet minut už bylo zabráno stanoviště nedaleko Nového Strašecí, kde jsem se setkali s Tomášem Novotným. 13:40 UTC byla již pozorována struktura na vtoku blížící se bouře s poměrně vysokou odrazivostí. Původně jsme se domnívali, že by se mohlo jednat o shelf cloud, nicméně z toho se nakonec vyklubal pěkný roll cloud. Jádro se elektrickou aktivitou příliš nepředvedlo a nakonec nás vyhnaly postupující srážky.

CG na silné bouřce - autor: Tomáš Chlíbec

Zajímavá struktura na vtoku do silné bouře - autor: Dagmar Müllerová 

Druhé stanoviště poblíž Řevničova bylo důkazem, že ne všechna stanoviště mohou být dokonalá. V kompozičním rozhledu zavazelo hnojiště. Stálo mne poměrně dost běhání jej tam nemít. Trigger plašily intra-cloud blesky, CG se moc nenašlo. Na obzoru se opět plazilo něco, co připomínalo shelf cloud, ale po konzultacích a složení gif animace (dostatek snímků nadělal podrážděný lightning trigger) se ukázalo, že se tu jedná znova o roll cloud:

http://www.sumie-dh.cz/images/gallery/292.gif

Ani měřící technika se s nárazy větru příliš nenadřela – maximální hodnota nárazu větru v m/s > 12,4 m/s, čas měření cca 16:15. Nakonec jsme ze stanoviště zbaběle prchli před smradem, který se začal linout z hnojiště.

Blížící se bouřka - autor: Tomáš Chlíbec

Tak co bude s těmi blesky? :-) - autor: Dagmar Müllerová  Blížící se bouřka II - autor: sumie-dh  Blížící se bouřka - autor: sumie-dh  Odcházející silná bouřka nad Novým Strašecím - autor: Tomáš Chlíbec

Stanoviště třetí – 16:40 – 17:15 – cestou na něj a po zabrání se skutečně projevila avizovaná předpověď na výrazné srážky (ona dvojková situace vydaná týmem Estofexu). Po odchodu nejhoršího nastal zase přesun, tentokrát o kousek dál poblíž Líšťan, kde probíhaly pokusy o odchyt CG blesků. Chudák Dáša se trápila na zadním sedadle, zatímco nám cvakaly triggery. Tomáš vybalil chlebíčky… prostě nedělní idylka, co na tom, že uprostřed polí a za deště :). Pár blesků se i chytilo, takže čárky za elektrickou aktivitu víceméně splněny. Po částečném vyjasnění jsme zmizeli směrem ku Praze.

IC výboj - autor: sumie-dh

Odcházející bouřka s bleskem - autor: Tomáš Chlíbec  Lesokumuly - autor: Tomáš Chlíbec

Cestou domů se opravdu předvedla zvláštnost typu roll cloud a jiné podružné jevy zdržující se na zadní straně hynoucí MCS postupující směrem na severovýchod. Návrat domů zpestřil i neidentifikovatelný (naštěstí neletající) objekt amorfních tvarů a konzistence. Dodnes jsme se neshodli na tom co ono pudingové „to“ vypadající přibližně jako kejda vlastně bylo. Inu, nejen bouřkami žije stormchaser.

Roll cloud - autor: Tomáš Chlíbec

Panorama blížící se bouřky - autor: Dagmar Müllerová  Holky v akci - autor: Tomáš Chlíbec  Neidentifikovatelná pudinková hmota :-) - autor: Dagmar Müllerová

Mezitím co jsme my uháněli směrem k Ruzyni, u obce Chýně (nedaleko Rudné) zabral po práci stanoviště i Jan Drahokoupil, který také chytil pár CG blesků, části struktury a výslednými fotkami se připojuje k tomuto reportu.

Hrana bouře - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CC blesk - autor: Jan Drahokoupil

CG blesk - autor: Jan Drahokoupil

Radarová a blesková situace v zoomu v 18:05 SELČ u Rudné u Prahy.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 154.3 kB

Naše cesta byla zakončena nedaleko Ruzyně focením turbulentních tvarů na spodku nízké oblačnosti a posledních zbytků roll cloudů putujících okolo. Výhled na krásně prosvětlené Středohoří byl poslední téma zaznamenané na kartách a po odjezdu byla akce rozpuštěna na Ruzyni někdy kolem sedmé hodiny.

Panorama bouřky od Tuchoměřic - autor: Tomáš Chlíbec

Blížící se bouřka - autor: Tomáš Chlíbec  Vzdálené srážky - autor: Tomáš Chlíbec  Blízká bouřka s Dášou - panorama 180° - autor: Tomáš Chlíbec  Vzdálené srážky - autor: Tomáš Chlíbec

Roll cloud - autor: sumie-dh  Roll cloud si to maže směr západ - autor: Tomáš Chlíbec  Kapky dopadají do louže - autor: Tomáš Chlíbec

Sečteno podtrženo, blesků málo, kroupy naštěstí žádné (zdá se, že všechny byly šetřeny do Středočeského kraje, který opravdu schytal pořádnou ledovou sprchu) – toto byl „roll cloud chasing“.


M. Janoušek – Slaný

V první části dne probíhal zatím jen virtuální stormchasing, neboť od snímků z družice a později i radaru se nešlo odtrhnout. Silné bouřky se v Německu už od ranních hodin rozvíjely takovým způsobem, jako by bylo parné odpoledne. Následně se pak na našem území jako první objevily klasicky na Šumavě, ale také na krajním západě Čech, a s každým dalším snímkem byly silnější. Zanedlouho se první bouřka objevila také jihozápadně od Prahy a během další hodiny se už jednalo o systém s několika silnými buňkami. To již oblohu nad Slaným zakrývaly kovadliny.

Pozoroval jsem nejprve jen uvnitř městské zástavby, když jsem něco vyřizoval. Tou dobou už hromy dávaly znát, že bouřka je na blízku. Další radarová data ukázala, že místní systém obsahuje 2 silné buňky, které se zdráhavě přibližují od jihu, ale Slaný nejspíš minou. I přesto jsem se rozhodl pro přesun do terénu, odkud budu v pohotovosti s dobrým výhledem po ruce.

Na obloze se zprvu skutečně nic nedělo, pouze od východu doléhaly asi 15 km vzdálené hromy a na JZ se připravovalo něco v podobě bouřky, která se jevila jen jako samotné srážkové pole splývající s pozadím hmoty kovadlin. Na stanovišti Vojenčák tato „jižní“ bouřka už ale vypadá poněkud lépe. To zejména díky své základně, na které se vyskytuje celkem zajímavý oblak. Po přiblížení by mohl být fotitelný. Bouřka šla ale spíše západně, proto jsem se rozhodl ji trochu nadjet a současně získat i lepší stanoviště přesunem na SSZ. Při cestě se mi nakrátko naskytl pohled na severovýchod, kde v dálce putovala původně zmiňovaná „východní“ buňka. Na její západní straně vyrostla nová tmavá základna, která vypadala na tu vzdálenost docela úctyhodně. Tuto bouřku jsem však ve stínu následujících událostí přestal sledovat, což byla například vzhledem k jejím radarovým odrazům možná trochu škoda. Nedošlo ani na fotografování.

Přibližující se supercela - autor: Michal Janoušek

Pozornost se ale nezvratně upíná na stranu přesně opačnou. Základna bouřky, kterou během jízdy občas sleduji, vypadá čím dál tím lépe. Po třech km zastavuji na nejbližším použitelném stanovišti a zjišťuji to, co jsem už nějakou chvíli tušil – je to supercela! Základna se stáčela do oblouku a na západ od ní navazovalo srážkové pole. Během krátkého pozorování a focení nabývám dojmu, že bouřka utíká západně. Musím proto pokračovat dále v cestě. Někdy touto dobou jsem chvíli pohlédl i na SV, kde postupovala „východní bouřka“, která dle radaru vykazovala pohyb kolmý na ostatní buňky – tedy směrem na SZ. Viděl jsem, jak se západně před samotným jádrem tyčí podivná řada gradujících congestů, kde patrně docházelo k dorůstání bouřky.

Supercela - autor: Michal Janoušek  Supercela - autor: Michal Janoušek

Po dalších dvou kilometrech je však nutné ihned zastavit a něco nafotit, neboť mrak je docela blízko. Odbočuji na polní cestu, která se nečekaně stává hlavním foto-stanovištěm této bouřky. Výhled je nic-moc… Wall-cloud je už tak blízko, že se jen-tak vejde do záběru. Srážkové pole v pravé části bouřky už vyžaduje další jednu či dvě fotky. Snažím se toho co nejvíc vyfotit, ale dokumentování není zrovna systematické. Že bych měl pro panorama fotit na výšku mě v tu chvíli vůbec nenapadlo. Zdá se, že odsud už nic pořádného nevyfotím. Ještě se proto vracím na silnici a pokračuji v původním směru o kus dál, kde bych snad měl mít lepší výhled.

Supercela - autor: Michal Janoušek

Wall cloud - autor: Michal Janoušek  Supercela - autor: Michal Janoušek  Supercela - autor: Michal Janoušek

Oblast srážek supercely - autor: Michal Janoušek  Wall cloud z blízka - autor: Michal Janoušek  Supercela z blízka - autor: Michal Janoušek

Při cestě si uvědomuji, že bouřka je vlastně už skoro nade mnou. Na očekávané odbočce zahybám na východ, kde u silnice zastavuji na několik posledních fotek. Wall cloud mám v tuto chvíli přímo nad hlavou, do záběru se nevejde ani na dvakrát. Silné srážkové pole doprovázené CG blesky je vzdáleno jen pár kilometrů severně a fouká od něj silný vítr. Bouřka začne co nevidět. S prvními kapkami odjíždím východním směrem, kde se klasicky schovávám v čekárně na autobus.

Pod wall-cloudem - autor: Michal Janoušek  Wall cloud - autor: Michal Janoušek  Pod wall-cloudem - autor: Michal Janoušek

Déšť po nějakých 15 minutách téměř ustal, tak jsem zamířil zpět ke Slanému s pocitem parádního úlovku. Severním směrem je vidět odstupující bouře doprovázená stále ještě silným hromobitím. Na kopci se pak ukázal lepší výhled na západ. Všiml jsem si, že nad tamním obzorem jsou v oblačnosti slabě patrné vodorovné linie, ze kterých na sever pokračuje jakýsi výběžek „vytrhaných“ castellanů… Tohle zasluhuje ještě prozkoumat. Po krátkém pozorování rozpoznávám ještě úplně nad horizontem temnou chuchvalcovitou linii! Na první odbočce proto cestu obracím zpět na SZ k místu s lepším výhledem.

Odstupující bouře - autor: Michal Janoušek  Podezřelá formace na západě - autor: Michal Janoušek

Na kopci je už „jasno“. Je to pásová bouřka táhnoucí se téměř přes celý západní horizont s jasným shlelf-cloudem. Zejména ve středové části se mezi vrstvami arcusu ukazuje náznak typického nazelenání. Ihned mne napadlo, že by se mohlo jednat o onu silnou linii, kterou radar ještě před mým výjezdem ukazoval, jak postupuje od západu coby jakýsi lem celé bouřkové scény v Čechách. Ve skutečnosti se tato linie již dávno transformovala, v ohledu intenzity této bouře se tím ale příliš nemění.

Vzdálená pásová bouře - autor: Michal Janoušek  Vzdálená pásová bouře - autor: Michal Janoušek  Vzdálená pásová bouře - autor: Michal Janoušek

Severní část se zdá být srážkově výraznější, proto pokračuji dále v cestě na SZ. Bouřka je ale velmi rychlá a během chvíle konstatuji, že je nejvyšší čas něco vyfotit. Shodou okolností se nacházím opět na stejném místě, odkud jsem před hodinou fotil wall-cloud. Výhled je obdobně špatný. Severní část se téměř skrývá za kopcem, jižní pozbývá srážkové pole. Několik obstojných fotek naštěstí pořizuji západním směrem. Brzy se ale bouřka přestává vejít do objektivu a já bez nějakého velkého rozmyslu cvakám co se dá. V tom se zvedá velmi silný vítr a padají první kapky.

Pásová bouře - autor: Michal Janoušek  Pásová bouře - jižní část - autor: Michal Janoušek  Pásová bouře - autor: Michal Janoušek

Krátkým nepříjemným dramatem tohoto lovu bylo totálně prázdné zadní kolo, jehož stav jsem zjistil právě ve chvíli, když jsem se rozhodl pro definitivní rychlý odjezd. (Hlavně mně rozzlobil frajerský systém těchhle pumpiček na kola, které se na ventilek jen tak narazí bez závitu a všechen vzduch utíká okolo.) Nakonec je naštěstí porucha opravená a já s húlavou v zádech ujíždím před bouřkou východním směrem. Krátce před vesnicí zastavuji a ohlížím se zpět. Krajinu právě pohlcuje bílá tma. Zejména těsně nad obilím je vzduch téměř neprůhledný.

Právě začínající bouře - srážkové pole - autor: Michal Janoušek 

Během poslední minuty cesty se silně rozpršelo i kolem mě. Hned jsem se ale schoval do osvědčené čekárny. Místní obyvatelé již jistě dobře vědí, že moje přítomnost o počasí rozhodně nevěští nic dobrého. „Špatné znamení“ se dnes naplnilo beze zbytku. Ulici zasypaly pruhy deště a dohlednost klesla na 100 m. Prakticky současně s tím se dolů hnaly potoky vody. Během 7 minut napršelo 20 mm! Poté srážky slábnou a teprve teď začínají být slyšet silné hromy. Zakrátko ustupuje bouřka jako celek, takže vyrážím tentokráte už definitivně na cestu domů – nyní už se dvěma úlovky a jedním adeptem na vrchol sezóny 🙂

 V centru bouře - autor: Michal Janoušek

Jelikož je to potřetí, co jsem měl tu čest pozorovat znatelně nazelenalé bouřkové mraky, dovolil bych si učinit malé zhodnocení často uváděné souvislosti tohoto jevu s krupobitím. Dvě z těchto nazelenalých bouřek (ta dnešní a 25.6.2008) přes nás přešly plným zásahem, nebo alespoň místem, které bylo před nástupem bouřky „zelené“. Kroupy jsem nezaznamenal. Naopak snad v největším krupobití, které jsem ve Slaném pozoroval (21.6.2002), byly kroupy velké téměř 1 cm a padaly hustotou, že v bouřce téměř nahrazovaly dešťové kapky. Takové krupobití by se tímto zeleným jevem na bouřkovém mraku už jistě muselo projevit. U téhle bouřky si naopak na nic takového nevzpomínám. Její archivní fotografie jsou sice nekvalitní, ale zelenou ani trochu nenaznačují. Domnívám se tedy, že pojítkem mezi „zelenými“ mraky a kroupami je pouze skutečnost, že oba tyto jevy se vyskytují spíše v případě silných bouřek, a tak velká část „zelených mraků“ je vzhledem k intenzitě bouřky též kroupami doprovázena.


  Na závěr přikládáme ještě obrazový materiál v podobě radarové animace vývoje sledovaných bouřek, sumace srážek a blesků a dva radarové produkty pro hlubší analýzu možné supercelární povahy bouřek. Bohužel, v tomto konkrétním případě ani takováto data nepomohla objasnit pozorování Michala Janouška. Tím pádem považujeme tento případ jako jeden z mnoha neurčitých… s nálepkou potenciální supercela.

Radarová animace vývoje bouřek od 13:30 SELČ do 17:30 SELČ. Křížek značí Slaný.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 9424.4 kB
6-ti hodinová sumace srážek na základě radarového snímání.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 175.3 kB
24 hodinová sumace detekce blesků ze sítě CELDN.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 53.6 kB
Animace snímků radarového produktu zobrazující odrazivosti v elevaci 0.6° s rozlišením 500m
© 2013 – Český hydrometeorologický ústav, P. Novák
Velikost: 1125.1 kB
Animace snímků radarového produktu zobrazující radiální rychosti v elevaci 0.6° s rozlišením 500m
© 2013 – Český hydrometeorologický ústav, P. Novák
Velikost: 866.8 kB

 


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=47&t=1270 – Bouřky 9.6.2013 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav