Předpověď Estofexu na tento den slibovala určitou šanci, že by se mohly severozápadní Čechy dočkat nějakých organizovanějších bouřek. Podle mapy to bylo dost na hraně, ale nakonec jsme se dočkali.

První bouře se k nám začínají přesouvat od západu až kolem desáté hodiny večerní a postupují poměrně rychle. Oproti Krušnohoří se na Chebsku vyskytuje pár izolovaných buněk, ale jak celý systém postupuje k východu, tak se pomalu spojuje v ucelenou linii bouřkových jader.

Radarová a blesková animace přechodu nočních bouřkových jader přes SV Čechy.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 1956.8 kB

Vyrážím do terénu až kolem jedenácté hodiny večerní a mířím na oblíbené místo na Rovinách. Takhle pozdě večer se mi už nikam dál nechce a podle všeho by to nemělo být ani třeba. Po dojezdu na místo se chvíli rozhlížím a vybírám vhodné místo k pozorování a také směr, kterým zaměřit fotoaparát. Naneštěstí se blýská od západu po sever, a tak nevím, kam mířit dřív. Nakonec se zaměřuji na buňku severně ode mě – na Litoměřicku, kde se blýská jednu chvíli téměř bez ustání. Blesky jsou však dost daleko, takže mohu na pořízených fotkách sledovat jen podsvícenou nově se tvořící oblačnost, která se vyskytuje mezi mnou a bouří. Je ze patrná i tvořící se húlava.

Blesk částečně schovaný za outflow s novou konvekcí - autor: Jan Drahokoupil  CG i CC blesky s hranou nové oblačnosti - autor: Jan Drahokoupil

Lukáš mě informuje, že Milešovka zaznamenala náraz větru kolem 37 m/s. U mě je zatím relativní klid, ale za chvíli se to mění a první nárazy větru se dostávají i ke mně. Musím nyní stát pořád u stativu a držet ho. Ne že by se převrátil, ale při dlouhodobých expozicích, které právě pořizuji, by byl vliv větru již znát. Co je horší, je, že čerstvě posekaná pole v tom větru hodně práší a všechen ten prach mi jde do očí. Mám také strach, aby se prach nedostal do fotoaparátu.

Od západu se ke mě blíží další jádro, na které se po výměně objektivů v závětří auta chystám. Konečně se začíná dařit. Delší „sklo“ mi umožňuje se zaměřit na oblast pod bouří, kde jsem spatřil pár obstojných CG blesků. Přicházejí první fotografické úlovky v podobě vzdálených CG blesků.

Vzdálené CG blesky - autor: Jan Drahokoupil  Vzdálený blesk - autor: Jan Drahokoupil  Vzdálený blesk - autor: Jan Drahokoupil  Vzdálený blesk - autor: Jan Drahokoupil

Na závěr fotografování se daří pár hodně slušných blesků. Dokonce už je i slyšet hřmění :-). Po následujících fotkách se ale již rychle ukrývám v autě a po chvilce se vracím domů.

Fotogenické blesky - autor: Jan Drahokoupil

Dva CG blesky - autor: Jan Drahokoupil

Čtveřice CG blesků - autor: Jan Drahokoupil

Stejnou situaci sleduje od Hříškova u Loun také Tomáš Novotný:

CG blesky a nevýrazný shelf cloud - autor: Tomáš Novotný  CG blesky v Českém středohoří - autor: Tomáš Novotný

CG blesk - autor: Tomáš Novotný  úder blesku do elektrárny v Počeradech - autor: Tomáš Novotný


Související odkazy a zdroje dat:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_23.8.2010/ – fotky Michala Janouška

Související diskuze na fóru:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=37&t=762 – bouřky 22. 8. 2010