Miestami sa vytvorí snehová pokrývka o výške 10 až 30cm, na horách až 50cm. Miestami tvorba sneh. jazykov a závejov.



— SITUACE —

Nad Z Evropou a V Atlantikem se rozkládá mohutná, pozitivně skloněná výšková brázda. V jejím rámci se na výrazné baroklinní zöně táhnoucí se od JZ Středomoří směrem k severu Ruska utvořila tlaková níže, která se nyní pohybuje směrem k severovýchodu shodně s jižním/jihozápadním prouděním na V straně brázdy. Cyklona se během svého postupu prohlubuje a měla by výrazně zesílit. V rámci jejího teplého sektoru se bude udržovat relativně teplá a vlhká vzduchová hmota.

— PŘEDPOVĚĎ ČR – Morava —

Zde bude situace velmi zajímavá, neboť celá oblast by se měla nacházet v blízkosti okluzního bodu cyklony. Očekáváme výrazné sněžení, které by zejména na horách mohlo být kombinováno se silným větrem. V níže položených oblastech by zejména na severu Moravy mohlo napadnout přes 10cm/24hodin, v oblastech označených stupněm 1, v oblastech označených stupněm 2 (tedy SV Morava) by úhrny sněhu mohly přesahovat 20cm/24hodin (podle posledních odhadů Aladina jsou v této oblasti možné ojediněle až místy úhrny ke 30cm). Na horách může napadnout více než 40cm/24hod. Na návětří hor by tyto úhrny mohly být o dost vyšší. Nejvýrazněji se návětrný efekt projeví pravděpodobně na návětří Jeseníků a Orlických hor, které jsou nejlépe orientované vzhledem k proudění v rámci níže. Sněžení na horách bude navíc kombinováno se silným větrem, který by v nárazech mohl přesahovat na hřebenech hor rychlost 25m/s. Je zde tedy potenciál k vzniku dosti nebezpečných blizzardových situací. Nejintenzivnější sněžení je přitom možno očekávat pravděpodobně v období od půlnoci do ranních hodin. V průběhu dopoledne by mělo sněžení postupně zvolna slábnout.

— PŘEDPOVĚĎ Z ČR —

V této oblasti bude sněžení méně výrazné. V nížinách je možno očekávat úhrny kolem 10cm/24hod, na západě Čech je pak otazné, zda dosáhnou úhrny této hodnoty. Situace však bude jiná na horách zejména na S republiky (Krkonoše) kde bude sněžení kombinováno se silným větrem (nárazy přes 25, ojediněle zejména na hřebenech hor až ke 30m/s) a je zde tedy potenciál pro vznik výrazných blizzardových situací.

— PŘEDPOVĚĎ SR —

Zrážky by sa mali pomaly rozšíriť na celé územie, pričom v horských lokalitách stredného Slovenska ich očakávať už v najbližších minútach. Zo začiatku by malo ísť na celom území o zrážky v podobe snehu, s výnimkou teplejších lokalít. V nočných hodinách sa nad naše územie rozšíri od juhovýchodu teplý sektor tlakovej níže, v ktorom teploty v hladine 850hPa(1500m n.m.) môžu dosiahnuť až 4°C na juhovýchodnom Slovensku. Nulová izoterma sa pritom bude výrazne meniť vertikálne aj horizontálne od Podunajskej nížiny až po severovýchodné hranice s Poľskom. S postupom níže sa bude meniť aj poloha teplého sektoru, ktorý sa bude presúvať ďalej na východ. Zmena skupenstva zrážok bude pomerne chaotická. Od juhovýchodu bude taktiež do našej oblasti nasávaná výraznejšia vlhkosť. Odhadnúť hranicu dažďa a sneženie je v týchto chvíľach zložité. Kvapalné zrážky sa môžu objaviť na Podunajskej nížine, Juhoslovenskej kotline, v kotlinách a na východe. Výraznejšie snehové zrážky očakávame vo všetkých horských oblastiach. Na krátku dobu sa dážď môže ukázať v najjužnejších pohoriach až do výšky 1000m n.m, avšak ten rýchlo prejde opäť do sneženia. Oblasti, kde sa očakáva výraznejšie sneženie sú patrične vyznačené 2.stupňom. Na východnom Slovensku by malo byť oteplenie vo výškach najciteľnejšie. Pršať by tu malo začať už pred polnocou, pričom sa dážď rozšíri postupne aj do severnejších okresov, kde preto vydávame 1.stupeň. V tejto oblasti by mal byť výraznejší práve vietor, ktorý môže v horských oblastiach Slanských vrchov a Vihorlatských vrchoch dosahovať v nárazoch 15-20m/s. Na západnom Slovensku v oblasti Záhoria, Malých Karpát a na severozápade Podunajskej nížiny môže napadnúť až 30cm snehu. Na celom území bude rozhodujúcim faktorom čo do výšky snehu teplota vo vyšších hladinách. Južnejšie by mali byť zrážky intenzívnejšie, avšak severnejšie bude 1cm snehu obsahovať nižšiu vodnú hodnotu a tým pádom tu pôjde o suchý sneh. V okresoch označeným 2.stupňom sa výška novonapadnutého snehu bude pohybovať do 40cm/24h, vo vhodne exponovaných horských lokalitách môže napadnúť až 50cm čerstvého snehu. Pokiaľ by sa teplota v hladine 850hPa udržala viac na juhovýchode, najvyššia sneh. pokrývka by sa vytvorila v oblasti Slovenského Rudohoria, Poľany, Tatier, Kremnických vrchov, Veľkej a Malej Fatry. Treba podotknúť, že už v tomto čase leží v Slovenskom Rudohorí do 30cm snehu. V Nízkych Tatrách a Slovenskom Rudohorí od výšky 700m n.m. môže sneženie sprevádzať vietor východných smerov v nárazoch do 20m/s, vyššie nemožno vylúčiť aj výraznejšie nárazy. Preto treba očakávať tvorbu snehových závejov. V oblasti označenej 1.stupňom a v nižšie položených regiónoch môže napadnúť 10-20cm/24h snehu. Tu sa však bude výška pokrývky meniť v závislosti od skupenstva zrážok. Zrážky postupne ustanú okolo obeda, pričom na horách môžu zotrvať.