T. Prouza – V. Svatoňovice

Zatímco předchozího večera, v úterý 21. srpna řádila na Litoměřicku supercela a vzhledem k tomu, že veškerá bouřková aktivita již před půlnocí na středu zanikla, neočekával jsem žádný zvláštní vývoj. Opak byl však – a v souladu s předpovědí ESTOFEXu – pravdou. Během první poloviny noci postupovalo výrazné bouřkové pásmo přes střední Německo k východu, a to docela svižně. Krátce po 5. hodině ranní dosáhlo Ašského výběžku a rozhodně nesláblo. Naopak po překonání Krušných hor se jeho severní část spojila do dobře vyvinuté squall line. V 7:25 SELČ už byla bouřková linie nad Prahou a hnala se dále k východu…Zhruba ve stejnou dobu jsem vstal a jako vždy automaticky probudil i počítač, abych se podíval, jak to na dopoledne vypadá. Západní obzor byl poněkud temnější, takže mě zajímalo, jestli nebude pršet. Když se načetl poslední snímek radaru, zůstal jsem jen zírat, ne však němě – nýbrž s pěkně peprnými výrazy. Při pohledu na tvar squall line jsem si říkal: na té bude muset být shelf…

Radarový snímek kombinovaný s daty ze systému detekce blesků
22.8.2012 8:35 SELČ
křížek označuje město Úpice (2 km JZ od Velkých Svatoňovic)
© 2012 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 270.2 kB

Než jsem se převlékl a nasnídal, tak se nad západním obzorem po 8. hodině objevila slabá linka – jasný důkaz, že shelf bude. Sebral jsem proto fotoaparát a vyrazil mimo vesnici do pole, kde lze fotit otevřený obzor. Ve stejnou dobu zarachotil první hrom a začaly padat první kapky. Jak jsem zpětně zjistil, před samotnou linií se vytvořila jihozápadně od nás nová bouřková buňka, naštěstí nás ale minula a slabé krápání netrvalo déle než 5 minut. To už ale shelf vystupoval pomalu nad obzor v celé své majestátnosti.

 - autor: Tomáš Prouza   - autor: Tomáš Prouza

  Ještě před samotným shelfem se v oblačnosti projevovala výrazná turbulence, kterou zachycují 2 snímky. Při přechodu hrany shelfu nad okolními kopci bylo pěkně vidět nasávání a kondenzaci vlhkosti, stejně pak i v dálce na severu „lesokumuly“.

 - autor: Tomáš Prouza   - autor: Tomáš Prouza   - autor: Tomáš Prouza

 - autor: Tomáš Prouza   - autor: Tomáš Prouza   - autor: Tomáš Prouza   - autor: Tomáš Prouza

 - autor: Tomáš Prouza   - autor: Tomáš Prouza   - autor: Tomáš Prouza   - autor: Tomáš Prouza

Čelo bouře se rychle blížilo a po 10 minutách bylo radno začít přemýšlet nad ústupem. Lesy na obzoru v severozápadním směru začaly mizet v závoji deště a především jsem očekával mohutný náraz větru. Pozvolný ústup se změnil v úprk před deštěm. Domů jsem stihl doběhnout ještě předtím, než začalo pršet. Chňapl jsem po kameře, že natočím přechod hrany zespodu, bohužel ale po cca minutě filmování došla baterie (to je tak, když člověk nechá kameru půl roku bez povšimnutí)

Týlovou stranu shelf cloudu jsem se pak ještě pokusil i vyfotit…

 - autor: Tomáš Prouza

Největším překvapením pak ale byla samotná bouřka – očekával jsem mohutný vítr a přívalové srážky a ono – skoro nic. Čelo začalo přecházet v 8:30 SELČ, doprovázeno relativně mírným zesílením větru – nárazy lehce přes 5 m/s, což je i na naše poměry v „dolíku“ málo – avšak stanice Kyselka naměřila náraz až 19,6 m/s. Též začalo velmi slabě pršet, srážky zesílily až v 9:13 na intenzitu kolem 35 mm/h. Déšť pokračoval do 9:40, kdy ustal. V 9:13 též došlo k nejbližšímu výboji ve vzdálenosti kolem 1 km – asi to byl CC, hrom následoval krátce po záblesku, ale nebyl nijak výrazný. Další bližší výboje byly zaznamenány v 9:26 a 9:35 – což byl poslední projev elektrické aktivity. V tomto stádiu už SQL zanikala a definitivně se rozpadla v prostoru Orlických hor.

Data z meteostanice Davis VP 2 Velké Svatoňovice
22. srpna 2012 4:30 – 10:30 SELČ
Velikost: 11.5 kB

Z hlediska vizuálního vzhledu to byla nejhezčí bouřka po velmi dlouhé době, co se však projevů týká, byl to hluboký podprůměr a víceméně zklamání – i když na druhou stranu vlastně ideální bouřka – krása na pohled a žádná destrukce.


M. Janoušek – Slánsko

Probouzím se až ve 3 hodiny ráno, takže jsem musel jeden budík totálně prospat. Při prohlídce radaru ale zjišťuji, že se zatím „naštěstí“ nic neděje, jen v Německu se stále připravují nějaké bouřky. Při dalším „budíčku“ radar ale už ukazuje liniovou bouři, která právě překračuje západní hranici ČR. Na obloze zatím není vidět nic, přesto ale vstávám, dávám si snídani a začínám v předstihu řešit nějaké povinnosti, abych si vyšetřil čas na lov. Jakmile se pak na obloze objevila první zajímavá struktura jakýchsi altocumulů, vyrážím hned do terénu.

Jen co dojedu na konec města, naskýtají se první příležitosti k jedinečným fotkám. Ac castellanus na východě osvěcuje vycházející slunce a vrhá krásné krepuskulární paprsky. Naopak na západě z nich pokračují antikrepuskulární paprsky, které se sbíhají směrem do míst, odkud se zanedlouho vynoří bouře. Chvíli se bavím jejich focením, pak už pokračuji dále na západ na cílové pozorovací stanoviště, abych se podíval, jestli už v dálce nebude vidět shelf cloud.

 - autor: Michal Janoušek   - autor: Michal Janoušek  Antikrepuskulární paprsky směřující do bouře - autor: Michal Janoušek  Krepuskulární paprsky za Ac Castellanus - autor: Michal Janoušek

A opravdu! Myslel jsem, že vyjíždím se značnou časovou rezervou, a teď jsem na místě akorát. Na horizontu je vidět tenká linie shelf cloudu. V průběhu jejího postupného přibližování jsem udělal prvních několik fotek. Po chvíli si uvědomuji, že nějak už nejsem spokojen s výhledem z tohoto svého času hodně uznávaného staniště „Vojenčák“. Stále více mi vadí, že JZ výhled v jednom místě přerušuje skupinka stromů a všude jsou vidět sloupy a dráty.

 - autor: Michal Janoušek

Přesouvám se proto o 1 km SV směrem, kde je také na okraji města celkem dobrý výhled na západ. Ani zde ale nejsem moc spokojen. Takováto provizorní stanoviště prostě nejsou vhodná pro panoramatické scény. Nicméně v rámci možností se povedlo zdokumentovat celkem pohledný shelf cloud. Má více-méně 3 vrstvy a pod ním je jasně patrné srážkové pole. Zdá se, že bouře je ještě plně vitální.

 - autor: Michal Janoušek   - autor: Michal Janoušek   - autor: Michal Janoušek

Kvůli neuspokojivému výhledu na jih se vracím opět na Vojenčák. Vypadá to, že právě tato část oblaku je nejzajímavější. Ve chvíli, kdy tam přijíždím, mám shelf cloud už nad hlavou. I přesto jeho jižní část působí docela impozantně, a tak na poslední chvíli pořizuji několik fotek. Tím také tento úspěšný ranní lov pomalu končí. Následuje už jen tradiční rozpad linie těsně před námi, který již netřeba popisovat, neboť bych opakoval to, co píši téměř v každém takovémto článku.

 - autor: Michal Janoušek


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=46&t=1159 – Bouřky 22.8.2012 na fóru A.S.S.

http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Bourka_22.8.2012 – původní snímky T. Prouzy

http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_22.8.2012 – snímky uživatele Amerika – M. Janouška (Slaný)

http://moonmartin.rajce.idnes.cz/22.08.2012/ – snímky uživatele moonmartin (Praha – Strahov)

https://plus.google.com/u/0/photos/107953885717281251361/albums/5779759774464985985 – snímky užívatele Prdek (Litomyšl)

http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/Bourka_letiste_Ruzyne_22.8./ – snímky uživatele fotografondra (Praha – Ruzyně)

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav