M. Roháček – Říčany, okr. Praha-východ

V tomto dni jsem neočekával nic významného, ale jako vždy, když je sebemenší šance na bouřky, jsem počítal, že by něco nakonec dorazit mohlo, ale i tak jsem se dopustil celkem fatální chyby, kdy jsem zapomněl dobít náhradní baterii do fotoaparátu, který používám na natáčení time-lapse videí. Den předtím totiž přišla celkem fotogenická bouřka a spotřebovala většinu energie z baterie.

Jak den ubíhal, kolem 18:00 jsem jako každý den zasedl k televizi a díval se na dokumentární pořady, ale stále jsem cítil takové to vnitřní pnutí, takže jsem pro jistotu hodil fotoaparát do nabíječky a vnitřně se modlil ať nejde nic významného co bych musel lapsovat… Sledování televize se smrsklo na neustálé odbíhání k radaru, jelikož tou dobou už se cosi formovalo západě až severozápadně od Prahy, stále to ale nevypadalo na něco významného. Kolem 19:30 jsem to ale už nevydržel a vyrazil radši ven se dvěma fotoaparáty, z nichž ten na natáčení time-lapse videí byl i po nabíjení schopný odhadem natáčet max 5-7 min. V dálce byla vidět jen malá sníženina, která ale rychle mizela a zase se objevovala. Nemluvě o tom, že zapadající Slunce sice vytvářelo pěknou světelnou scenerii, ale pro focení na takovou dálku to bylo naprosto nepoužitelné.

Doběhl jsem k nedalekým novostavbám a postavil se doprostřed menšího políčka, rozložil propriety, připravil stativ a připadal si jako blázen, jelikož západní obzor nabízel maximálně tmavě fialovou stěnu bez náznaku jakékoliv struktury. Po letech strávených lovem v oblasti východních partií Prahy a jihovýchodu Středočeského kraje jsem ale již poučen, že některé bouřky mají tendenci v oblasti jihovýchodu Prahy náhle zesilovat popř. tvořit nečekaně fotogenické struktury, takže jsem setrvával. Asi kolem 20:30 mě upoutala poměrně četná kondenzace na jižním cípu přicházející v té době ještě vlastně asi přeháňky. Mám takové pravidlo, že pokud vidím jakoukoliv zesilující kondenzaci na jižním cípu přeháňky nebo bouřky, vždy setrvám na místě a počítám tak do 2-3 minut. Pokud do té doby kondenzace ustane většinou se nic dalšího už neděje.

Stál jsem, čekal a nic… když tu náhle jako mávnutím kouzelného proutku se malá odtržená oblačnost začala velmi prudce formovat do jakéhosi bochníku. V té chvíli jsem si nebyl zcela jistý jestli je to počátek shelf cloudu, který se postupně protáhne až na sever, nebo vznikající roll cloud, jelikož už i s tím jsem se tu setkal, kdy jsem plašil a nakonec se z wall cloudu vyklubal shelf cloud z boční strany apod… Tentokrát se mi to ale nezdálo. Celá scenerie s každou minutou více evokovala vznikající supercelu. Zapl jsem time-lapse ve strachu, že třeba jev se dlouho neudrží (což byla chyba, jelikož mě většina energie na time-lapse padla na natočení počátečního vývoje wall cloudu, poté už nebylo dost energie takže jsem mohl natáčet klasicky po sekvencích druhým foťákem).

Vývoj wall cloudu - autor: Miloslav Roháček

Během asi dalších 10-15 min už bylo jasné, že se dívám na supercelu. Volal jsem kamarádovi, co si o tom myslí, ten mě řekl že prostě vidí na radaru jedno výraznější jádro. Proto jsem to nevydržel a vytočil telefonní číslo do ČHMÚ, kde mě přímo spojili s meteorologem. Oznámil jsem mu, co vidím, jelikož ve chvíli, kdy tento telefonát probíhal, tak skutečně nebylo jasné, jaká síla se skrývá ve srážkovém pásmu. Na jednu stranu jsem si říkal, že to přece není možné, aby o tom nikdo nevěděl, ale chtěl jsem mít jistotu. V ČHMÚ mě zdvořilostně poděkovali za zprávu a sdělili ať fotím dál.

Po tomto hovoru už nebylo pochyb. Od Prahy valila naprosto nádherná supercela snad se vším co k ní patří. Blesková aktivita však nebyla příliž výrazná, ani hromy nebylo skoro vůbec slyšet.

Supercela - autor: Miloslav Roháček

Wall cloud - autor: Miloslav Roháček

V jednu chvíli se pod wall cloudem vytvořila poměrně široká oblačná nálevka, ale dobu trvání neměla delší než několik minut. Jak se bouře blížila, tak mně nepřišla zase tak silná a nebezpečná jako spíš nádherně fotogenická, což se pak i ukázalo během přechodu. Ve chvíli, kdy už byla velmi blízko, tak se ještě jednou pokusila o jakousi rotující sníženinu – funnel cloud, ale pak už jen klasicky přívalový déšť se středně silnými nárazy větru a poté i poměrně rychlé zeslabení na radaru. Tuto bouři, přesněji mini supercelu (low topped) hodnotím spíš jako takový krásný fotogenický svojí strukturou celkem i raritní kousek do sbírky a naštěstí to nedopadlo jako supercela 24.5.2016, která nás zasypala kroupami, říkal jsem si: Takhle by měly vypadat všechny supercely, nádherné na pohled, ale ne tak ničivé pro majetek lidí.

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující postup bouřek přes Prahu. Křížek značí Říčany.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 4746.5 kB

Meteorologická data – David Rýva

Pro doplnění uvádíme rozšířené radarové produkty…

Za poskytnutí rozšířených radarových dat děkujeme Českému hydrometeorologickému ústavu.

radarová odrazivosttermín – 18:39 radarová odrazivosttermín – 18:59 radiální rychlosti (doppler)termín – 18:59 radarová odrazivost, doppler+ popisky
       

D. Müllerová – OC Šestka, Praha 6

Ten den se mi bouřky vůbec nehodily. Měla jsem hodně práce a navíc Honza byl pracovně v Brně, tudíž bez auta byly moje možnosti přesunů značně omezené. Přesto když s podvečerem vyskákaly na západě nějaké buňky, po krátkém zápase sama se sebou jsem to nakonec nevydržela a vyrazila alespoň na Šestku. Předchozí den se mi tam celkem zadařilo a ač se nic moc snad ani nečekalo, užila jsem si docela pěknou bouřku, na jejíž zadní straně se objevila i zdvojená duha, kterou jsem předtím ještě nikdy neviděla.

Část dvojité i 

Nyní to nejprve nevypadalo kdovíjak nadějně. Očekávala jsem, že se bouřky při postupu na východ rozpadnou a nebude z toho nic, ale nestalo se, ba naopak přímo za letištěm začaly naskakovat buňky nové. Na chvíli jsem se musela schovat, neboť mě jedna z nich vydatně zkropila, ale zatím neblikla. Za ní už se ovšem tvořilo cosi dalšího a na čele jsem rozeznala tvorbu shelfu. Přesunula jsem se k severozápadnímu okraji parkoviště, kde se pod vznikajícím shelfem i blýskalo. Scéna to byla nádherná, neboť se vše odehrávalo podsvícené zapadajícím Sluncem. Jen jsem litovala, že nejsem na nějakém hezčím místě. Asi by se ten den daly dělat kalendářovky.

Tvorba shelfu - autor: Dagmar Müllerová  CG blesk za letištěm - autor: Dagmar Müllerová  CG blesk za letištěm - autor: Dagmar Müllerová

Panorama shelfu v západu Slunce - autor: Dagmar Müllerová

Náhle jsem si všimla, že z přeháňky, která mě předtím zahnala do úkrytu, se po přechodu Šestky na jihovýchodě stala celkem slušně aktivní bouřka. No a co teď? Krásná scenérie na SZ a bouřka na JV, kam z mého stanoviště nebylo moc vidět. Rozhodla jsem se k přesunu, ale bouřka byla rychlejší a než jsem stihla přeběhnout parkoviště, dost se vzdálila a na zadní straně se objevila červená duha. Slabý shelf z bouřky na SZ mě minul severně již bez bleskové aktivity. Bylo po všem, a tak jsem zamířila na autobus, když tu mi pípla zpráva. Že prý to vypadá, že nad Prahou byla supercela. COŽE?!?…

Shelf cloud při západu Slunce - autor: Dagmar Müllerová    Pozápadová červená duha - autor: Dagmar Müllerová

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující vývoj bouřkové činnosti. Křížek značí letiště Praha.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 12685.5 kB

L. Kiliánová – Praha 11 – Háje

Supercela - autor: Zbyněk Černoch

Supercela - autor: Zbyněk Černoch

Supercela - autor: Zbyněk Černoch

Supercela - autor: Zbyněk Černoch

Supercela - autor: Zbyněk Černoch


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=50&t=1663 – Bouřka 28.6.2016 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav