M. Janoušek – Slaný, okr. Kladno

Když se k nám odpoledne blížil nějaký shluk slabých bouřek, rozhodl jsem se mu vyjet naproti, i když v poslední chvíli konkrétně na Slaný mířila jen rozpadající se přeháňka. Déšť už byl docela blízko, proto jsem ani nejezdil nikam daleko. Mrak byl zcela nefotogenický, jen z něj začalo pršet, a tak jsem se schovával pod stromem u cesty. Zatímco tady spadlo do dvou milimetrů, severně míjela podstatně silnější část systému doprovázená i hřměním.

Jak srážky ustávaly, podíval jsem se tím směrem a najednou vidím trombu… a hned vedle druhou! Pohotově jsem začal fotit, i když v první chvíli přístroj pod tíhou příkazů odmítal spolupracovat. Nejprve mi to připomnělo důvěrně známé scény ze snů, kde se běžně stává, že tromby jsou všude, kam se člověk podívá, a foťák samozřejmě nefunguje. Nicméně tentokráte se dvojici tromb skutečně podařilo zachytit – byť z poněkud delší vzdálenosti a slabší kvalitě. Po dvou minutách se obě tromby rozpadly.

Tromba (západní) - autor: Michal Janoušek  Tromba (východní) - autor: Michal Janoušek  Tromba (západní) - autor: Michal Janoušek  Dvojice tromb - autor: Michal Janoušek

Poté jsem ještě chvíli pozoroval dramatickou základnu odcházející konvekce, ze které se ale už další tromba neobjevila. Ve větší vzdálenosti se z ní však spustilo docela silné srážkové pole s botou a na tuhle bouřku s docela četnými CG blesky, kterou pozoroval také Honza Drahokoupil…

Intenzivní srážky - autor: Jan Drahokoupil


M. Roháček – Říčany, okr. Praha-východ

Odpoledne jsem se rozhodl vyrazit na nedaleké pole, auto jsem k dispozici neměl a stejně bylo zřejmé, že většina bouřek půjde uplně mimo a situace se mi nejevila jako nějak významná, abych se kvůli tomu potácel po malých okresních silnicích. Od západu a jihozápadu postupovaly slabé bouřky, a moje tušení, že nás vše objede, se naplňovalo. Do celkem parného dne a rozpáleného pole se sem tam ozývaly hromy ze vzdáleného Cbčka, pod kterým se rýsovaly nevýrazné srážkové pruhy. Ovšem jakmile se bouřky převalily severněji od nás, zaujala mě jakási sníženina, kolem které se zpočátku tvořily jakési nevýrazné šedavé stratocumuly. Ve většině případů to nic neznamená, ale projistotu jsem zaměřil svůj zrak i fotoaparát na sever a čekal, co bude. Celkově byly dost špatné světelné podmínky na focení, takže jsem v danou chvíli pálící slunce spíše proklínal, protože mně bylo jasné, že pozdější úprava barvy a kontrastu bude nezbytná. I přes špatnou fotitelnost a vzdálenost bouřky od mého místa pozorování jsem po chvilce uviděl menší nálevku, která nejprve vypadala spíš jako cár mraku, který nemá smysl ani fotit. Pro jistotu jsem udělal fotku a podíval se skrze fotoaparát, protože očima to šlo sledovat paradoxně hůř. Bylo jasné, že ona nálevka je spojená se základnou vzdálené bouřky, což odstartovalo fotící sérii. Celý jev trval cca 3-4 min. K dotyku se zemským povrchem nedošlo. Na závěr léta a pomalu končící sezony to bylo milé překvapení a hezké rozloučení. Pomalu jsem zabalil všechnu techniku a šel domů. Nespadla prakticky ani kapka a tento den byl jasným důkazem, že někdy mohou i slabé bouřky nečekaně překvapit.

      

Pro ilustraci ještě uvádíme radarovou animaci v době, kdy došlo k oběma pozorováním:

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující postup bouřek 30. srpna 2014. Křížek značí Slaný.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 6900.6 kB

 


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=48&t=1487 – Bouřky 30.8.2014 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav